Putovní výstava
Buddhismus Diamantové cesty: 30 let v Česku a 50 let na Západě

Úspěšná mezinárodní výstava o rozvoji buddhismu Diamantové cesty na Západě přichází do České republiky. Navíc uvidíte fotografie z prvních buddhistických setkání na našem území, kam buddhismus Diamantové cesty dorazil v devadesátých letech. Putovní výstavu najdete v deseti českých městech v období od 31. 8. 2024 do 31. 1. 2025.

Výstava přibližuje dobrodružné počátky buddhismu na Západě a ukazuje jeho postupný rozvoj, od prvních setkání v soukromých bytech přes stavbu meditačních center, návštěvy prvních lamů, setkání se 17. Karmapou až po vznik prvních buddhistických stúp (u nás v Těnovicích u Plzně).

Z Tibetu do Evropy: Jak se buddhismus dostal na Západ? 

Impuls k přenosu učení na Západ dal v 70. letech 20. století 16. Karmapa Rangdžung Rigpe Dordže, který musel se svými žáky opustit okupovaný Tibet a našel útočiště v nepálském Káthmándú. Právě tam se setkal se svými západními žáky, Olem a Hannah Nydahlovými. 

“16. Karmapa nás poslal domů s úkolem tak velkým, že by naplnil i několik životů, a sice zpřístupnit hlubokou moudrost Tibetu naší části světa a otevřít mysli extrovertních Zápaďanů věcem tak neznámým, jako jsou mantry a meditace.”

Lama Ole Nydahl, z knihy Jízda na tygrovi
Lama Ole a Hannah Nydahlovi se svými učitelem 16. Gjalwou Karmapou

Jakým způsobem začali Ole a Hannah Nydahlovi plnit přání 16. Karmapy a seznamovat intelektuální mysli Zápaďanů s buddhistickými metodami? Kde a jak probíhaly první přednášky v 80. a 90. letech? Jaké překážky museli řešit a jakými událostmi projít? Pěti dekádám rozvoje buddhismu Diamantové cesty na Západě a třem dekádám rozvoje v České republice se věnuje tato putovní výstava.

V současnosti funguje na Západě přes 600 center buddhismu Diamantové cesty, z toho třiadvacet center najdeme v České republice. Západní buddhisté praktikují tzv. laický buddhismus a jsou přirozenou součástí společnosti. Mají rodiny, zaměstnání nebo studují a meditaci se věnují ve volném čase. Buddhismus Diamantové cesty patří k nejpopulárnějším buddhistickým směrům na světě.

Doprovodný program

Buddhistická centra v těchto městech pořádají doprovodný program včetně přednášek o buddhismu, komentovaných prohlídek a dnů otevřených dveří. V každém městě je možnost navštívit projekci mezinárodně oceňovaného dokumentu Hannah: Cesta ke svobodě (Hannah: Buddhism’s Untold Journey), který zobrazuje živost a sílu práce Hannah a Lamy Oleho, a hloubku toho, co znamená žít buddhistická učení v moderní společnosti.

Ukázku z filmu Hannah si můžete pustit s českými titulky (vyberte z nabídky češtinu).

Otázky a odpovědi

Jak se dostal buddhismus na Západ?

16. Karmapa Rangdžung Rigpe Dordže, stejně jako řada dalších tibetských lamů, v 70. letech 20. století opustil kvůli čínské invazi v roce 1959 se svými žáky Tibet a začal v exilu v Nepálu učit své první západní žáky. Mezi nimi byli v roce 1969 i Dánové Ole a Hannah Nydahlovi. Po několika letech intenzivního učení je v roce 1972 požádal, aby začali přednášet o buddhismu a zakládat meditační centra v Evropě a Americe. Byla to jediná možnost, jak udržet učení živá. Od té doby založili přes 640 center po celém světě a inspirovali desetitisíce žáků a sympatizantů.

Hannah a Ole Nydahlovi byli jedineční v hloubce svého pochopení a způsobu, jakým byli schopni se o ně dělit a inspirovat tak ostatní. Plnili pokyny svého hlavního učitele 16. Karmapy, a díky tomu nejenže zpřístupnili učení tibetského buddhismu kritickým a nezávislým lidem ze Západu, ale také přinesli buddhismus na místa, o kterých si ostatní učitelé mysleli, že jsou příliš nebezpečná.

Jak se dostal buddhismus do České republiky?

Ole a Hannah Nydahlovi k nám poprvé přijeli v roce 1986, kdy se setkali se sympatizanty v soukromém bytě. První meditační centrum vzniklo po veřejné přednášce v Praze v roce 1994 a brzy nato se centra otevřela v každém větším městě u nás. Svěží styl Lamy Oleho Nydahla inspiroval tisíce lidí, pro které se meditace stala součástí každodenního života. V češtině vyšlo osm jeho knih, mezi bestsellery patří Jak se věci mají, Moje cesta k lamům a Buddha a láska.

Jak fungují buddhistická centra v České republice?

V České republice je buddhismus Diamantové cesty stále nejrozšířenější. V současnosti u nás funguje 23 buddhistických center, která nabízí pravidelné přednášky, veřejné meditace a meditační kurzy. Ve větších centrech najdete společenskou místnost, prostornou meditační a přednáškovou místnost, knihovnu a případně i zázemí pro rodiče s dětmi. Vše je spravováno na dobrovolnické bázi. K popularitě tohoto buddhistického směru v České republice významně přispívá také jeho kompatibilita s každodenním životem. Buddhisté Diamantové cesty se nevzdávají rodiny, partnerů ani zaměstnání, nejsou mniši. Naopak v buddhismu nacházejí účinné metody pro zvládání mnoha těžkých životních situací.

Fotogalerie